Ali to bi bio njegov napredak kroz poslanice Korinćanima; ipak možemo videti koliko je uzvišeniji i plemenitiji dok piše Rimljanima, na osnovu odlomaka iz ove poslanice u kojima kaže: „Ko će nas odvojiti od ljubavi Hristove? Nevolja, ili teskoba, ili progonstvo, ili glad, ili golotinja, ili opasnost, ili mač? Kao što je pisano: 'Zbog tebe smo izloženi smrti svaki dan; predati smo kao ovce za klanje.' Ali u svemu tome pobeđujemo kroz onoga koji nas je voleo. Jer uveren sam da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnje, ni buduće stvari, ni sile, ni visina, ni dubina, ni ikakvo drugo stvorenje neće moći da nas odvoji od ljubavi Božije koja je u Hristu Isusu, Gospodu našem. Istinu govorim u Hristu, ne lažem, moja savest mi svedoči u Duhu Svetom.” Da li će izgledati kao da je rekao: „Bijem svoje telo i savlađujem ga, da ne bih, propovedajući drugima, sam bio odbačen,” s istom uzvišenošću duha s kojom ovde kaže: „u svemu tome pobeđujemo,” i „uveren sam da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva,” i druge stvari koje je opisao, „neće moći da nas odvoje od ljubavi Božije”?
Dakle, pošto smo, koliko smo mogli, izrazili svoje misli o njegovom sada savršenijem razumevanju u ovoj poslanici, možemo izneti ni malo apsurdnu pretpostavku da je očigledno da ovu poslanicu piše iz Korinta. Iako postoje mnogi drugi dokazi, ovo se najjasnije vidi iz njegovih reči: „Preporučujem vam sestru našu Foivu, služiteljku crkve u Kenhreji.” Kenhreja je naziv mesta blizu Korinta, tačnije samog korintskog pristaništa. Stoga izgleda da je poslanica napisana iz Korinta, kako zbog toga tako i zbog ovog: „Gaj, domaćin moj, pozdravlja vas.” Pavle pominje ovog Gaja kada piše Korinćanima, rekavši: „Zahvaljujem Bogu što nisam krstio nikoga od vas „osim Krispa i Gaja.“ Sličan pokazatelj je dat i u rečenici: „Erast, blagajnik grada, pozdravlja vas.” Pavle pominje ovog Erasta kada piše svoju drugu poslanicu Timotiju, rekavši: „Erast je ostao u Korintu.” Na osnovu svega ovoga, čini se da su najsigurniji pokazatelji da je Poslanica Rimljanima napisana iz Korinta.
Ova poslanica zadaje ne male poteškoće u tumačenju jer je mnogo stvari utkano u nju, a tiču se Mojsijevog zakona, poziva neznabožaca, Izraela po telu i Izraela koji nije po telu, telesne i srčane obrezanosti, duhovnog zakona i zakona slova, zakona tela i zakona udova, zakona uma i zakona greha, unutrašnjeg i spoljašnjeg čoveka. Dovoljno je pomenuti ove pojedinačne teme jer izgleda da su u njima sadržani glavni motivi poslanice. No, sada se požurimo prema njegovim objašnjenjima koliko nas Gospod smatra dostojnim da nam otkrije put.
Prvo pitanje koje nam se čini važnim tiče se samog Pavlovog imena: Zašto se on, koji je u Delima apostolskim nazivan Savle, sada naziva Pavle? U Svetom Pismu nalazimo da su imena promenjena kod nekih ljudi i žena iz starine, tako je Avram preimenovan u Avraam, Saraja u Sara, a Jakov u Izrael. U Jevanđeljima je, takođe, Simon preimenovan u Petar, a sinovi Zevedejevi nazvani su Sinovima Groma. Čitamo da se to desilo po Božjoj zapovesti. Međutim, nigde ne nalazimo ništa slično kada je u pitanju Pavle. Zbog toga neki smatraju da je apostol možda sam uzeo to ime u čast konzula Pavla, kojeg je u Kipru priveo veri u Hrista. Na sličan način kao što su vladari obično nazivali sebe prema narodima koje su osvojili, na primer...„Parthicus” su nazvani po Partima, a „Gothicus” po Gotima. Slično tome, apostol bi mogao biti nazvan Pavle nakon što je Pavla priveo veri. Ni mi ne mislimo da bi ovo objašnjenje trebalo potpuno odbaciti.
Međutim, pošto se takav običaj ne može naći u Svetom Pismu, radije ćemo potražiti objašnjenje u onome što predstavlja naš uzor. U Pismu, nalazimo neke ljude koji koriste dva imena, pa čak i tri. Na primer, Solomon se naziva i Jedidija, Sedekija je poznat i kao Joahim, a Ozija je nazvan Azarija, a mnoge druge slične primere možeš pronaći u knjigama o Kraljevima i Sudijama gde su pojedinci nazivani s dva imena. Ni Jevanđelja ne odbacuju ovu praksu. Čak i Matej sam piše o sebi: „Dok je Isus prolazio, naišao je na izvesnog čoveka po imenu Matej, kako sedi na carinarnici.” Luka, međutim, o istoj osobi piše da, dok je Isus prolazio, „ugleda izvesnog carinika po imenu Levi i reče mu: 'Pođi za mnom.'” Nadalje, u spisku apostola, Matej kaže: „Matej carinik, i Jakov [sin] Alfejev, i Lebej, i Simon Kananit.” Marko, međutim, beleži ovako: „Matej carinik, i Toma, i Jakov [sin] Alfejev, i Tadej.” Istog čoveka kojeg Matej naziva Lebejem, Marko beleži kao Tadeja. A Luka ga navodi kao: „Matej, Toma, Jakov, i Juda [sin] Jakovljev.” Tako je ista osoba koju Matej naziva Lebejem, a Marko Tadejem, kod Luke zapisana kao Juda sin Jakovljev.” Sada je izvesno da evanđelisti nisu pogrešili u imenima apostola, već su, zbog običaja među Hebrejima da koriste dva ili tri imena, svaki autor koristio različite nazive za jednu i istu osobu. Prema ovom običaju, dakle, čini nam se da je Pavle takođe koristio dva imena; dok je služio svom narodu, nazivao se Savle jer je to ime bilo bliže njegovom domaćem govoru, dok je korišćenje imena Pavle bilo prikladno kada je sastavljao zakone i učenja za Grke i neznabošce. Jer Pismo koje kaže „Savle, koji se takođe zove Pavle” jasno pokazuje da on tada nije prvi put nazvan Pavle, već je to bilo staro ime.
Iako ove stvari nisu uključene od strane autora dela, uneli smo ih u Predgovor (što smatram prikladnim) jer se činilo da je početak rasprave to zahtevao. Sada pratimo ostatak teksta komentara, sažimajući ga koliko god možemo.